Piwnica poetycka

Piwnica poetycka

„PIWNICA POETYCKA” to propozycja cyklu spotkań z poezją i z czytaniem wierszy wobec publiczności i wraz z nią, przez wybitną polską aktorkę, mistrzynię SŁOWA i profesora Akademii Teatralnej w Warszawie IRENĘ JUN, towarzyszących Jej artystycznie i organizacyjnie Annę Bojarską i Marka Urbańskiego i zapraszanych przez nich szczególnych gości, artystów, podczas każdego spotkania innych. Zawsze towarzyszy piwnicznemu czytaniu muzyka wykonywana na żywo przez specjalnie zaproszonych instrumentalistów lub wokalistów . To propozycja warszawska. Nasz pomysł powstał z inspiracji działaniem Anny Dymnej i jej Krakowskiego Salonu Poezji i także pod tą samą nazwą działającego od stycznia 2011 Salonu Poezji w Teatrze Polskim.

Gospodarze i twórcy Piwnic Poetyckich

Multimedia z Piwnic

Wybrane plakaty z Piwnic

Goście specjalni spotkań piwnicznych 2011-2018

Ma jednak umożliwić warszawskiej publiczności częstsze i bezpośrednie spotkania z samą IRENĄ JUN i Jej spojrzeniem na interpretacje wiersza, na poezję i na kontakt poprzez wspólne czytanie, ”stawanie „się wiersza w myśli i w sercu. Taka żywa i w pewnym stopniu improwizowana forma kontaktu z widzem i poezją wzbudza ogromne zainteresowanie publiczności. Nasza Piwnica Poetycka  ma  podobną choć nieco inną niż ”Salon” formułę Rozpoczynała swoje piwniczne  odkrywanie wierszy na Żoliborzu w Warszawie  i była do 2018 roku „piwnicą wędrującą” – po przyjaznych miejscach  tej niezwykłej dzielnicy naszego miasta. Wstęp na spotkania był  i jest wolny. Tej swoistej wędrówce patronował  i wspomagał organizacyjnie ówczesny Burmistrz Dzielnicy Żoliborz Krzysztof Bugla .Projekt „Piwnica Poetycka” jest zadedykowany Kalinie Jędrusik  rozpoczął się  w  roku dwudziestej  rocznicę Jej Odejścia ,atmosferze DOMU Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata,  a także atmosferze  Domów Żoliborza!

W roku 2021 mija 30 lat od śmierci Kaliny  Jędrusik i 90 rocznica Jej  urodzin.

Pragniemy przywołać, wskrzesić choć na chwilę klimat  domów przedwojennej, polskiej  inteligencji, dodać naszym gościom odwagi i wiary w sens i konieczność „wyrażania siebie”. W naszej Piwnicy spotykają się POKOLENIA, także odmienne kulturowo i środowiskowo, sięgają po myśli i wiersze ,emocje  odłożone, czasem zapomniane.

Wszystko to spełnia się i zawiera w szerszym artystyczno – społecznym  projekcie „Muzykalność na życie” zainicjowanym  przez Annę Bojarską w 1991 roku , a od 1996 roku wspólnie z Markiem Urbańskim kontynuowanym do dziś. Dołączają do niego wspaniali i niezwykli  twórcy.

Realizowany jest on etapami w różnych miastach Polski,  od  dnia śmierci Kaliny Jędrusik,07.08.1991 roku .Jest wierny  intencji powiedzenia Stanisława Dygata „Muzykalność na życie”, które próbuje  definiować  wyrobienie w sobie zdolności  usłyszenia, wypatrzenia szczególnych  drgnień ludzkiej wrażliwości, odczuwania odnalezienia, zatrzymania i rozwinięcia nieznanych nam jeszcze talentów, promowania młodych, uzdolnionych ludzi. PIWNICE WĘDROWAŁY PO ŻOLIBORZU, dziś  spotkania odradzają się na Pradze Południe i być może pojawia się w innych dzielnicach Warszawy.

Piwnica poetycka

Multimedia z piwnic

Piwnica poetycka

Goście specjalni spotkań piwnicznych 2011-2018

Piwnice gromadzą swoją publiczność - na prawie każde spotkanie przychodzi ok 100 osób. Realizowane się pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddziału Warszawskiego. Inicjatorem Piwnic jest Anna Bojarska - a gospodarzami każdego spotkania są: IRENA JUN Anna Bojarska i Marek Urbański i zapraszani przez nich goście

Od 16 października 2011 roku do kwietnia 2018 odbyły się 52 spotkania Piwnicy Poetyckiej w którym brali udział wybitni aktorzy scen polskich, miedzy innymi:

Irena Jun

– jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych, od 1972 roku nieprzerwanie związana z Teatrem Studio w Warszawie. W 2013 roku obchodziła jubileusz 55–lecia pracy artystycznej. Od dekad związana z amatorskim ruchem recytatorskim oraz amatorskim i profesjonalnym ruchem teatralnym. Jako jurorka, konsultant, prowadząca warsztaty i zajęcia mistrzowie. Wykłada w Akademii Teatralnej w Warszawie. Oddana słowu. Jego brzmieniu, tkance, zawartości i myśli w nim zawartej.

Anna Bojarska

Aktorka, pieśniarka ,teatrolog, menadżer kultury. Dziś nie związana na stałe z żadną sceną. Ponad trzydziestoletni staż pracy twórczej: teatr, film TV ( teatry telewizji, seriale, koncerty, recitale). Od dzieciństwa związana z warsztatami słowa prowadzonymi przez Irenę Jun. Przez 12 lat pracowała także w warszawskim Teatrem Lalka gdzie oprócz pracy artystycznej zajmowała się promocją tej szczególnej sceny. Interesuje ją proces twórczy i poznawczy sam w sobie, w kontekście różnych dziedzin sztuki. Absolwentka Instytutu Teorii Literatury Teatru i Sztuk Audiowizualnych UŁ w Łodzi, Studiów Podyplomowych Pedagogicznych U. Kujawsko-Pomorskiego, Lalkarka-animatorka Wydz. Lalkarski w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie, absolwentka Podyplomowych Studiów Zarządzania UW, Podyplomowych Studiów Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Słuchaczka trzeciego roku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w programie Dorośli do Sztuki - Akademia Otwarta. Uczy się i tworzy w pracowni rysunku i malarstwa prof. Elżbiety Baneckiej.

W jej dorobku ważniejsze role teatralne to :

Luiza wg M. Hłaski w Nawróconym w reż. J. Zembrzuskiego w teatrze 77 w Łodzi; ”Widmo” „W małym dworku” Witkacego w reż. R. Cabana Teatr L. Solskiego –Tarnów, „Juliasiewiczowa” w „Moralności Pani Dulskiej” G. Zapolskiej w reż. S. Świdra; Teatr L. Solskiego -Tarnów„ Hermenegilda Kociubińska” w „Zielonej Gęsi” Gałczyńskiego w reż. K. Prusa; Teatr Dramatyczny w Tarnowie im. L. Solskiego; Udział w spektaklu „Brel” w Teatrze im Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Współpraca z W. Młynarskim. Szczególne znaczenie dla artystki ma postać „Wędrowca” w monodramie wg własnego scenariusza wg wierszy Danuty Wawiłow pt. ”Moja tajemnica”. Ta praca z przerwami kontynuowana jest do dziś od 1996 roku. Spektakl w wersji teatralnej i warsztatowej był nagradzany na festiwalach teatralnych i międzynarodowych(nagroda aktorska, reżyserska za scenografię i muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatru w Walizce -Łomża 1997,Wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy w Łodzi w 1999,nominacja miesięcznika PANI do 100 najwybitniejszych Polek 2000 roku itp.)”Moja tajemnica” miała także promocyjne występy w Teatrze Małym w Warszawie i na Giełdzie Inicjatyw Aktorskich w Teatrze Rampa w Warszawie. Osobny twórczy rozdział to aktywność związana z teatrem młodego widza , z dziećmi.

Przez blisko cztery lata prowadziła wraz z Dyrektorem Cygańskiego Zespołu Roma Międzynarodowy Dziecięcy chór Piccolo Roma-Dzieci Świata. Ważne dla niej role z tego nurtu sztuki młodego widza to :Milady wg Dumas'a w Trzech Muszkieterach w reż. Massimo Schustera - występy w Teatro Verde w Rzymie i niezwykłe spotkanie z lalkami na prywatnej audiencji z Janem Pawłem II ;„Dziewczynka z zapałkami” Andersena reż W. Wolańskiego(realizacja teatru telewizji) Łódź ,Berta w „Wielkoludach” A. Maleszki w reż. S. Ochmańskiego; Teatr Arlekin – Łódź. „Dziad proszalny” w „Cudach w Budzie czyli Demo Teatru Lalka „w reż. W. Szelachowskiego. Zagrała blisko pięćdziesiąt ról w nurcie teatru animacyjnego. Podczas tworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego w 2004 roku odtworzyła wraz z Markiem Urbańskim lalki z Powstańczego Teatrzyku Lalkowego Zofii Czerwosz , które do dziś stanowią fragment ekspozycji w Sali Małego Powstańca Muzeum Powstania Warszawskiego. Tworzy także swój teatr pieśni i piosenki.

Współpracowała z Kaliną Jędrusik, ( była Jej podopieczną artystyczną co uważa za jedno z najważniejszych wyróżnień w życiu ) Jerzym Derflem, Wojciechem Młynarskim, Zygmuntem Koniecznym. W repertuarze Anny Bojarskiej znajdują się pieśni Zygmunta Koniecznego przekazane Jej przez kompozytora, piosenki Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego piosenki Dwudziestolecia Międzywojennego, piosenki żydowskie, pieśni romskie .Jest inicjatorką i współtworzyła na warszawskim Żoliborzu od 2011 roku cykl 52 spotkań czytania wierszy wobec publiczności i wraz z nią pt. ”Piwnica Poetycka” w ramach szerszego autorskiego cyklu „MUZYKALNOŚCI NA ŻYCIE” dedykowanego Kalinie Jędrusik i Stanisławowi Dygatowi i atmosferze domów STAREGO ŻOLIBORZA. W 2017 rozpoczęła we współpracy z Fundacją Jerzego Ficowskiego cykl czytania i malowania wierszy i baśni Jerzego Ficowskiego „Gałązka z drzewa słońca” Współpracowała z młodzieżą ,seniorami, dziećmi realizując edukacyjne warsztaty, muzyczne aktorskie i plastyczne. Od stycznia 2018 roku pełni funkcję prezesa Fundacji Piwnica Poetycka- Ens na Rzecz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współtworzy merytoryczny program działania Fundacji na rzecz słowa i kultury polskiej.Od 2019 roku tworzy autorskie miejsce spotkań KREDENS POD OKNAMI we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Szaserów, Fundacja Piwnica Poetycka ENs pod patronatem Burmistzra dzielnicy Praga Południe.-organizuje spotkania , warsztaty koncert dla seniorów. Tworzy autorski międzypokoleniowy Osiedlowy Klub Aktywności Lokalnej.

Marek Urbański

Aktor teatralny , filmowy, telewizyjny, współpracujący z radiem (słuchowiska, komentarze, własne felietony) dubbingiem i studiami nagrań (filmy dokumentalne, reportaże, listy dialogowe). Twórca wielu umuzycznionych opracowań współczesnej dramaturgii i poezji. Autor i narrator felietonów radiowych dla Radia Łódź w końcu lat 90 : Interpretacje – Sztuka – Codzienność Absolwent studiów licencjackich WOT A.T. im. A. Zelwerowicza w Warszawie - Wydział Zaoczny. Student Ireny Jun. Aktor ze sceną związany od 1975 roku. Uczeń Zuzanny Łozińskiej – Jelenia Góra. Ceni DROGĘ bardziej, niż samo osiąganie CELU. Pierwszy aparat fotograficzny otrzymał z okazji 5-tych urodzin. Po matce ojca, z domu Greim, potomek Michała Greim’a. Od lutego 2005 roku do 31 sierpnia 2010 w zespole Teatru Rampa w Warszawie.

Role w sezonie 2013/2014:

 •  Sędzia „Pan  Tadeusz” reż. Irena Jun , Teatr im.  Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie;
 •   Claudius „Hamlet” reż. Steven Livermoor, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie;
 •  WIKTOR  „Boguduchawinnych” Adama Słowika w reż. Krzysztofa Galosa w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie . Prapremiera  polska 12 stycznia 2013 r.
 • Od października 2011 współtworzy wraz z Ireną Jun i Anną Bojarską PIWNICĘ POETYCKĄ na Żoliborzu. FB
 •  PALMIRY: Lista nazwisk zabitych – nagranie 2011’
 •  WYBÓR RÓL  (TEATR i TV):
 •  Żołnierz Rzymski „Androkles i Lew” Georg Bernard Show, reż. Henryk Tomaszewski
 •  Sen „Protesilas i Laodamia” Stanisław Wyspiański, reż. Henryk Tomaszewski
 •  Młodszy Lokaj „Nadobnisie i Koczkodany” Stanisław Ignacy Witkiewicz, reż. Krystian Lupa
 •  Sobowtór Bohatera „Przezroczysty pokój”  zbiorowa kreacja zespołu, reż. Krystian Lupa
 •  Belzebub  „Dziady cz. III” Adam Mickiewicz, reż. Grzegorz Mrówczyński
 •  Klaun Bimbo „Przedstawienie pożegnalne” Peter Müller, reż. Jacek Pazdro
 •  Mały Lord „Giganci z gór” Luigi Pirandello, reż. Jacek Pazdro
 •  On  „Życie wewnętrzne ” reż. A. Augustynowicz – Nagroda na XXIX Festiwalu Sztuki  Aktorskiej w Kaliszu
 • Młody Chłopak „Wiersze wojenne” reż. Stefan Szlachtycz Teatr TV
 •  Młody Chłopak „Wiersze Herberta” Zbigniew Herbert, reż. Piotr Słowikowski Teatr TV
 •  Lennox „Mackbeth” William Shakespeare, reż. Andrzej Pawłowski
 •  Książe „Romeo i Julia” William Shakespeare, reż. Piotr B. Jędrzejczak
 •  Zuker „Ziemia Obiecana” Władysław Reymont, reż. Remigiusz Caban
 •  Franz Kafka „Pułapka” Tadeusz Różewicz, reż. Remigiusz Caban
 •  Kapitan  „Woyzeck” Georg Buchner, reż. Jacek Zembrzuski
 •  Żdanow „Kurs Mistrzowski” David Pownell, reż. Tadeusz Junak  Teatr TV
 •  Ksiądz Robak  „Pan Tadeusz” Adam Mickiewicz, reż. Magda Cwen
 •  Waniek Ferdynand  „Audiencja” Vaclav Havel, reż. Tadeusz Pliszkiewicz
 •  Kuba „Pętla” Marek Hłasko, oprac. reż. Marek Urbański
 •  Kozdroń „W małym dworku”  Stanisław Ignacy Witkiewicz, reż. Remigiusz Caban
 •  Bohater II „Kartoteka” Tadeusz Różewicz reż.  Krzysztof Galos
 •  Julian Acevedo  „Marynarz z Amsterdamu” Tulio Stella, reż. Remigiusz Caban – własna produkcja przy współudziale Ambasadora Argentyny p. Pasalacua
 •  Cadyk  ”Sztukmistrzu z Lublina” Isaac Bashevis Singer, reż. Jan Szurmiej
 •  Podróżnik  „Kandyd” Voltaire, reż. Maciej Wojtyszko
 •  Malarz „Brat Naszego Boga” Karol Wojtyła, reż. Paweł Aigner
 •  Lekarz „Jak zostać żydowską matką. Dziesięć praktycznych lekcji” Paul Fuks, reż. Jan Prochyra
 •  Biznesmen „Sześć w jednej”, reż. Grzegorz Warchoł
 •  Sędzia „Pan Tadeusz” Adam Mickiewicz, reż. Irena Jun
 •  Claudiusz „Hamlet” William Shakespeare, reż. Steve Livermore
 •  Wiktor Orłowski „Boguduchawinni” Adam Słowik, reż. Krzysztof Galos
 •  Szalony Piotruś „Teatrzyk Zielona Gęś” Konstanty Ildefons Gałczyński, reż. Szczepan Szczykno
 •  Wit Stwosz „Wit Stwosz” Konstanty Ildefons Gałczyński, reż. Irena Jun
 •  Komisarz Policji SD SS „Kardynał Hlond” Paweł Woldan, reż. Paweł Woldan, Teatr TV  2018’
 •  Polak 1 „Człowiek który zatrzymał Rosję” Beata Hyczko, Tomasz Drozdowicz, reż. Tomasz Drozdowicz, Teatr TV 2018’

Piwnica poetycka

Wybrane plakaty z piwnic